KOIRA.CZ

Psí škola a hotel pro psy Koira

Rádi bychom Vám představili psí školu, hotel a další služby, které nabízíme pro Vaše pejsky a hafany. Věříme, že se na nás s důvěrou obrátíte. Psí hotel: +420 736 670 497 nebo kontakt na nás.

 Psí škola - menu
Aktuality

Komunikační lekce na hájovně 28.3. - jednodenní

Oblíbená akce v jednodenní podobě

ŠKOLKA PRO ŠTĚŇÁTKA

ŠKOLKA PRO ŠTĚŇÁTKA A ZAČÁTEČNÍKY ZAČÍNÁ VE STŘEDU 5.2. V 17:00 teoretickým seminářem.

Archiv novinek


 

Filozofie

V naší psí škole využíváme pouze pozitivní motivaci, klik trénink a budování sebekontroly psa. Jsou to velmi účinné nástroje, které vedou k překvapivým výsledkům. Učíme se od nejlepších. Metodika, kterou používáme, ale nefunguje dobře v kombinaci s tradičním přístupem cukru a biče, se kterými se setkáte na většině našich cvičišť, proto doporučujeme našim klientům, aby si vybrali. Buď důsledně dodržovat naše doporučení, které umíme do hloubky vysvětlit a podpořit argumenty, výzkumy a praktickými ukázkami nebo si zvolit tradiční cvičák. Volba je na Vás.

Pozivitní motivace

Teorie pozitivní motivace stojí na poznatcích a experimentálních důkazech B. F. Skinnera a jeho kolegů, kteří zjistili, že nejvíce efektivním a účinným způsobem, jak žáčka něco naučit je, systematicky jej odměňovat za správné chování. Připravit mu situaci tak, aby mohl uspět a my jej mohli odměnit. Takové chování, na které si žáček (v našem případě pes) přišel sám a bylo odměňováno, je velmi silné, žáček si jej mimořádně dobře pamatuje a umí je přenést i do jiných situací. Pozitivní motivace se vyhýbá jakýmkoliv formám trestu nebo nepříjemným podnětům, protože bylo dokázáno a praxe nám to potvrzuje, že tresty vždy narušují náš vztah se psem a zpomalují učení. Pozitivní motivace ovšem vyžaduje značnou vynalézavost a schopnost plánovat. To je právě schopnost, která nás odlišuje od zvířat. Jsme lidé, velmi inteligentní a vyvinutí tvorové, kteří díky svému obrovskému mozku umí myslet do budoucna. Díky velmi propracovanému sytému odměňování, za žádoucí chování dosáhneme změny i toho nejproblematičtějšího psa. Nejen, že lze pejska naučit, aby netahal na vodítku bez toho, abychom s ním museli škubat, ale umíme i odstranit agresivní chování ve vztahu k psům i lidem, dokážeme odstranit různé formy strachu i se dopracovat k perfektní sportovní poslušnosti. Díky tomu, že je tato metoda prosta násilí, fyzických korekcí a trestů, zvládnou ji i odrostlejší děti, drobné, subtilní dámy i ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Navíc upevňuje Váš vztah se psem a stáváte se jeho nejlepším přítelem, pro kterého je radost plnit přání.

Sebekontrola

Nebylo by hezké, mít psa, který se umí chovat slušně bez toho, aby musel být neustále kontrolován a napomínán svým páníčkem? Taky nesnášíte věčné komandování? Budování sebekontroly je jednou ze základních dovedností, kterou učíme pejsky v naší psí škole. Učíme je slušnému chování, netlačit se do dveří, hezky si hrát, ukončit hru tehdy, když chceme, odevzdat ulovený fujtajbl, okamžitě se uklidnit, i když jsou právě rozdovádění, neskákat a nevynucovat si pozornost (štěkáním, kňučením, kousáním), brát si slušně pamlsky, ale také kontrolovat své projevy nadšení nebo vzrušení včetně agrese. Sebekontrola překvapivě chybí velké většině psů, se kterými přicházíme do styku. Majitele se často diví jak jednoduché je dosáhnout změny a že je to vlastně nenapadlo dřív. Když se bude Váš pes dobře kontrolovat, nebude otravný, vlezlý a bude radost s ním sdílet domácnost.

Sankce a tresty

V naší psí škole se snažíme vyhýbat použití trestů, protože víme, že dosáhnout vychovaného a ovladatelného psa se dá i bez nich. Jakýkoliv nepříjemný podnět nebo trest je zdrojem stresu, navíc narušuje plnohodnotný vztah s psovodem. Naučíme vás, jak pracovat se psem bez donucovacích pomůcek jako jsou stahovací obojky, ostnaté nebo dokonce elektrické obojky. Naučíme vás jak přesvědčit svého hafíka, aby vás nadšeně poslouchal bez toho, aby jste s ním škubali, vláčeli je, píchali jim prsty pod lebku nebo tahali za kožní řasu. Škubání na vodítku může způsobit vážné poranění, srůsty na páteři, poškození oka nebo dokonce ztrátu vědomí. Mohou nastat situace, kdy je zcela adekvátní použít přiměřeného trestu. Musíme si ovšem uvědomit, že trest je výchovný prostředek a nikoliv msta. Pokud je nutné použít nepříjemný podnět, měli bychom tak činit s chladnou hlavou a rozmyslem. Trest je účinný pouze tehdy je-li aplikován právě a jedině v okamžiku, kdy pes provádí nějakou nežádoucí činnost. Každý trest má pouze omezenou účinnost. To znamená, že se nežádoucí chování s odstupem času pravděpodobně vrátí a bude jej třeba znovu potrestat. V naší psí škole jsme si plně vědomi všech těchto poznatků a dáváme raději přednost před zbytečným trestáním tomu, jak naučit psa chovat se správně a žádoucím způsobem. Tresty psa učí pouze, že toto chování je nevhodné, ale už nedávají informaci, jak se chovat jinak. Existují efektivní způsoby, jak se vyhnout trestání, které je nepříjemné nejen psovi, ale většinou i majiteli.

Přirozené vůdcovství

Psí společenství obsahuje celou řadou komplikovaných vztahů a limitovat je pouze na vztah dominance - submise je omezený pohled na věc. Náš vztah se psem a jeho soužití v lidské společnosti je mnohem složitější než pouhé šéfování a vynucování poslušnosti. Nicméně pes by měl člověka uznat jako svého vůdce, bytost, která mu poskytuje jistotu, bezpečí a jasná pravidla. Díky tomu, že pes je hierarchické zvíře, není pro něj složité přijmout své postavení a respektovat je. Dříve se tradovalo, že náš vztah se psem je postaven na modelu nadřízenosti a podřízenosti. Kdejaké chování bylo označováno za dominantní a snahu psa o převzetí velení. Dnes již víme, že situace není zdaleka tak jednoduchá a ve většině případů se jedná o pouhé nepochopení, co se od psa očekává. Soužití v lidské společnosti není pro psa snadné. Chceme po něm celou řadu nepřirozeného chování od prostého uposlechnutí slovního povelu po ignorování druhých psů. Lidská rodina, která se stává smečkou našeho mazlíka, je pro něj často matoucí a plná nepochopitelných věcí. Můžete se naučit, jak být psovi dobrým vůdcem a spolehlivým kamarádem jen díky dodržování jednoduchých pravidel a nastavení správných mantinelů. Není v tom žádná magie, jen dobrá znalost chování psů a jejich pohledu na věc. Správný vůdce je osobnost, která má jasno, je sebevědomá, umí řešit problémové situace a poskytuje svým podřízeným bezpečí a klid. Jde to naučit.

Ohlávka Halti

Použití ohlávky místo obojku jsem před lety okoukala v Británii. Ohlávka je vyrobena z materiálu, který nepoškozuje srst, vyrábí se v několika velikostech a je pro psa naprosto pohodlná. Může v ní pohodlně dýchat i nosit aport. Jediné, co nemůže, je tahat. Vodítko se zapíná na kroužek pod bradou psa a v případě, že pes vyběhne dopředu a táhne, ohlávka se stáhne, otočí hlavu a pes se musí vrátit zpět k noze. Na ohlávku si většina psů rychle zvykne. Nácvik je třeba udělat v klidu a pohodě tak, aby si ji pejsek nechal ochotně nasadit. S pomocí pamlsku a jednoduchého "fíglu" jej to naučíme během pár minut. Ohlávka je nenásilná pomůcka, která nám usnadní život a snadno a rychle dostaneme pod kontrolu i velmi temperamentního pejska a chronického tahače. Je natolik účinná, že s ní mohou i děti a slabší nebo nemohoucí osoby kontrolovat i velkého psa. Vřele ji doporučuji všem, kteří mají problémy s taháním na vodítku. Použití halti je snadné a naprosto bezpečné. Vyhneme se tak i škubání na vodítku, které stále většina cvičitelů používá při nácviku chůze u nohy. Pravda ovšem je, že takové zacházení se psem je nejen nehumánní a zbytečné, ale nese i významná zdravotní rizika. Proto škubání na vodítku důrazně nedoporučujeme a naučíme Vás obejít se bez něj.


 

Kalendář akcí

Zvětšit kalendář  


Výcviky a kurzyIntenzivní semináře


B7 design & Kavik design & Infocity hosting
KOIRA.CZ - PSÍ ŠKOLA A HOTEL - Závada 71, 747 19 Bohuslavice u Hlučína, tel.: +420 736 670 497
Napište nám | Top