Rozhodli jste se pořídit si nového člena rodiny v podobě čtyřnohého parťáka? Gratulujeme, čeká vás spousta zábavy 😊 A aby vaše společné soužití bylo radostné pro vás oba, je třeba důkladně promyslet výběr plemene. V rámci individuálních konzultací v naší psí škole řešíme spoustu problémů spojených s nesprávným výběrem plemene pro konkrétního klienta.

Abyste předešli případným problémům, zamyslete se nad tím, co od vašeho společného soužití očekáváte. Chcete parťáka na horské výšlapy nebo domácího společníka? Kolik času denně jste ochotni mu věnovat (buďte upřímní!)? Jste schopni mu zajistit dostatečné množství pohybu? Máte pro něho dostatek prostoru? Žijete v bytě nebo v domě se zahradou? Pokud máte děti, jak jsou staré? Chcete se věnovat výcviku a případně i nějakému sportu? Chcete věnovat čas péči o srst? Bude vám více sedět plemeno temperamentní nebo klidné a rezervované? Má pes hlídat vás a vaše obydlí nebo být milovníkem lidí? Po zodpovězení otázek se můžete pustit do výběru konkrétního plemene, které pro vás bude ideální. A pozor, tady opravdu nejde jen o vás 😊 Myslete i na to, jestli i vy budete pro daného psa tím ideálním majitelem. 

Ne každý má doma ovce pro border kolie, závodní dráhu pro chrty, a ne všichni majitelé bíglů jsou myslivci. Tyto potřeby lze ale uspokojit i alternativně. Pro chrta tedy bude ideální velká oplocená zahrada, pro bígla dostatečná fyzická i psychická aktivita a pro border kolii to platí dvojnásob. Chcete psa, který vás bude milovat tělem i duší a bude žít jen pro vás? Nepořizujte si labradorského retrívra.

Pokud stále váháte a nejste si jisti, zda pro vás bude vámi vybrané plemeno vhodné, pak se obraťte na trenéra ve vašem okolí, který vám s výběrem poradí. Jednou z možností je samozřejmě také adopce křížence nebo psa konkrétního plemene. Této problematice je věnován jeden z našich článků.

Nezapomínejte ale také na to, že stejně jako my lidé, tak i každý pes je originál. Často totiž slýcháváme: „Náš předchozí pes byl taky australák, ale tenhle je úplně jiný!“ Jestli jste se už rozhodli pro konkrétní plemeno, je před vámi další úkol a tím je výběr konkrétního štěněte.

Autor: Nikola Galmus