Pokud jste pečlivě zvážili, jaké plemeno je pro vás vhodné, pak je na čase vybrat si konkrétní štěně. Výběru konkrétního štěňátka předchází výběr chovné stanice a spojení psů. Pokud chcete se psem provozovat nějaký sport, měli byste se zaměřit na to, aby prcek měl vhodné genetické předpoklady. Povahu štěňátka také do značné míry ovlivňuje genetika – bázlivost, plachost, agrese, vyrovnanost, přátelskost, důvěra nebo naopak nedůvěra k cizím lidem… o to vše byste se měli při výběru konkrétního spojení rodičů zajímat.

Na štěňátka se zajeďte podívat co nejdříve a chtějte vidět i matku a prostředí, ve kterém vyrůstají. Pokud se vám něco nebude zdát, rychle pryč! Je vhodné, aby se i ta nejmenší štěňátka od mala socializovala a měla ve svém prostředí různé podněty. Štěňátka by měla být buclatá, mít čisté uši i oči, srst by měla být hladká a štěně by se nemělo nadměrně drbat. Zkontrolujte také dásně a oblast genitálií, která by měla být čistá. U kluků si zkontrolujte, zda mají sestouplá obě varlata (pokud chcete psa uchovnit) a vždy si vyžádejte k nahlédnutí lékařskou zprávu od veterináře.

Štěňátko by se nemělo držet stranou, naopak by mělo být správně vlezlé a dotěrné – to je známka toho, že bude přátelské a důvěřivé. Nebo naopak chcete hlídače, který na vás nebude závislý? Dívejte se po štěněti, které sice je kontaktní, ale za chvíli si zase půjde po svých. Plaché štěně bude potřebovat spoustu péče a vaší pozornosti. Štěňátko by také nemělo mít problém se zvuky – zkuste reakci na zvuky tak, že tlesknete. Pro test zraku můžete před štěňátkem zahýbat hračkou.

Na štěňátka je vhodné zajet se podívat alespoň dvakrát a chovatel by také neměl mít problém zasílat vám průběžně videa, ze kterých lze také mnohé odpozorovat. Především temperament štěňátek se nejlépe rozpoznává u her a krmení.

Někteří chovatelé rozdělují štěňátka zájemcům podle toho, jaké štěně se pro konkrétního majitele hodí. Zkušený chovatel pozná, že zrovna támhleto štěně má vynikající předpoklady pro práci a támhleto bude „lenivec“. Pokud chcete s pejskem pracovat, chovateli to určitě sdělte.

A podle čeho byste štěně neměli vybírat? Pouze podle vzhledu, a to platí dvojnásob u výběru plemene 😊 Při koupi nezapomeňte na správně sestavenou kupní smlouvu a očkovací průkaz.

Autor: Nikola Galmus