Sportujete se svým psem a přemýšlíte, jestli je tento pohyb pro něj vhodný a dostačující? Chcete zvýšit úroveň jeho fyzické i psychické pohody a předejít zraněním? Jsem toho názoru, že každý pes si jednou za čas zaslouží terapeutické ošetření. U psích sportovců to platí dvojnásob! Zkusím vám v rychlosti přiblížit některé techniky a cvičení, které můžete se svým psím parťákem absolvovat.
Psí fyzioterapie se dá rozdělit do tří kategorií. Z každé této kategorie vyberu pár příkladů:
1) Manuální terapie
Při manuální terapii terapeut požívá svoje ruce. Pro psího pacienta je tato terapie pasivní.
Osteopatické techniky
Dornova metoda je celostní nediagnostická technika k ošetření zvířecího nebo lidského těla. Terapeut pomalu plynulými pohyby pracuje s klouby a pomáhá jim vrátit se do původního postavení.
Klouby se nacházejí na končetinách, ale i v páteři mezi obratli. Princip Dornovy metody je založen na ošetření celého těla, kloub po kloubu, kůstku po kůstce a nesoustředí se jen na postižené místo. Terapie probíhá tak, že terapeut aktivně pracuje a rozhýbe daný kloub, přitom jemným tlakem tlačí určitým směrem tak, aby se kloub vrátil na původní místo. Po uvolnění blokád dochází k obnovení cirkulace krve v cévách, lymfy i tkáňové tekutiny.
Chybné postavení kloubů v těle vzniká jako důsledek nadměrného fyzického přetěžování zvířete, špatnými pohybovými vzorci, jednostrannými pohyby, úrazem, poraněním, sportem, nesprávnou manipulací se zvířetem nebo jen obyčejným skákáním z gauče.
Osteodynamika je celostní ošetření opěrného aparátu a fascií lidského nebo zvířecího těla. Při ošetření se velmi jemně pracuje s kostmi, klouby, pojivovými tkáněmi a jejich vzájemným postavením a propojením. Principem Osteodynamiky je působení menší terapeutické síly za delší časovou jednotku při současném pohybu pacienta. Jemná tlaková síla působící delší dobu dává tělu dostatek prostoru na změnu vzorců ve tkáních. Po ošetření kostěných struktur se terapeut zaměřuje na práci s pojivovými tkáněmi v těle (vazy, šlachy, kloubní pouzdra, fascie). Fascie jsou blány, které obalují každou strukturu v těle a jsou navzájem propojeny. Dále se pomocí Osteodynamiky ošetřují orgány, nervy a jizvy. Všechny tyto struktury tvoří v těle vertebroviscerální vztahy. Zjednodušeně řečeno – bolest zad může mít původ v břišní dutině u orgánů nebo může souviset se starou jizvou.
Měkké techniky
Masáže, díky kterým dochází k uvolnění svalových spazmů, podporují látkovou výměnu ve svalech a zvyšují prokrvení svalů.
2) Cvičení
Pes se aktivně zapojuje do děje a musí „makat“ :).
Dogfitness je cvičení pro psy na balančních ale i nebalančních pomůckách. Je vhodné pro pejsky kteréhokoliv věku i tělesné kondice, cvičení se vždy dá upravit přesně na míru.
Velice důležité je správné provedení jednotlivých cviků a správný výběr balančních pomůcek. Kdo z vás někdy dělal „plank“? Určitě víte kolik chyb můžete dělat při jednom takhle náročném cviku (postavení hlavy, propadlá bedra, povolené břicho…).
U psího cvičení je to úplně stejné. V první fázi pro nás bude důležité nastavit správný fyziologický postoj, polohu pánevního dna proti bránici a zapojení břišních svalů, které nám pozici pomohou krásně držet. Při terapiích se často setkávám s povolenými bříšky, svalovými dysbalancemi a pohybovými stereotypy, které mohou dříve nebo později vyústit ve zranění.Balanční cvičení zároveň skvěle doplňuje tréninkový plán u sportovců. Samozřejmě úplně nejlepší je zařadit jej preventivně a zároveň je to super indoor aktivita, když je venku hnusně.
3) Fyzikální terapie:
Hydroterapie je metoda, kdy pes chodí pod vodou na pásu, který se pohybuje. Voda ho nadnáší, ale zároveň musí překonávat odpor vody. Hydroterapie je ideální metodou k osvalení nebo při bolestech kloubů.
Závěrem jedno doporučení. Pokud má pes pohybové potíže, kulhá nebo se vám na něm něco nezdá, nechejte ho nejdříve vyšetřit veterinárním lékařem.
Autor: MVDr. Dominika Bitomská, www.dominikabitomska.cz, www.psirehabilitace.cz