Mezi základní kousky výbavy každého psa patří krom pelíšku, hraček a vodítka také obojek nebo postroj. Majitelé psů se bohužel častěji zaměřují na vzhled těchto nezbytností a nikoli na jejich funkčnost. Pojďme se tedy blíže podívat na to, k čemu obojek nebo postroj slouží a jaká jsou jejich pro a proti.

Postroj nebo obojek je těsně spojen s tělem psa a slouží k připnutí vodítka. Takto psovi mechanicky zabráníme, aby se pohyboval nežádoucím směrem, odběhl za lidmi, jiným psem nebo zvěří a tak dále. Často je na nich umístěna také známka se jménem psa a kontaktem na majitele, kontakt a jméno se na ně dá také přímo vyšít či natisknout.

Je zřejmé, že postroj nebo obojek by měl být pro psa maximálně pohodlný. Popruhy by měly být dostatečně široké, aby se při tahu tlak rovnoměrně rozložil a nezpůsobil psovi zranění v oblasti měkkých tkání a krčních obratlů. 

Výhodou postroje je rovnoměrné rozložení tlaku přes hrudník psa. Na základě konzultace s veterináři a odborníky zaměřující se manuální terapii zvířat bylo potvrzeno, že je ze zdravotního hlediska bezpečnější rozložit tlak na hrudník než na krk. Nevýhodou postroje je obtížnější nasazování, ale s případným problémem s manipulací si v naší psí škole hravě poradíme.

Hlavní nevýhodou obojku je, že psovi může způsobit poranění v oblasti krku. Všem živočichům vede v oblasti krku spousta důležitých nervů, cév a tepen. I proto šelmy nejdříve útočí na krk. Nejde o to, že my bychom chtěli se psem škubnout (což je mimo jiné zcela neetické), ale pes se může rozběhnout a obojek ho zabrzdí právě o krk a krční obratle. U štěňátek je pak riziko samozřejmě mnohem větší, jelikož jejich kloubní spojení nejsou ještě zcela vyvinuta. Poranění v oblasti krku může v konečném důsledku vést i k ochrnutí psa.

Postroj je pro psy jednoznačně komfortnější a ze zdravotního hlediska také bezpečnější. A ne, nemusíte se bát, že pes bude na postroji tahat. Pes buď tahá nebo netahá a je úplně jedno, jestli má na sobě postroj nebo obojek. Zdraví Vašeho psa by pro Vás mělo být jednoznačně na prvním místě. Ovšem pozor, ne všechny typy postrojů jsou vhodné. Jaký postroj vybrat se dozvíte v následujícím článku.

Autor: Nikola Galmus